רומן גולוב

יחסי עבודה במדינות מפותחות :
יחסי עבודה ברוב מדינות המפותחות מאופיינים בשנים האחרונות ב:
- ירידה בכוחם של איגודים המקצועיים
- צמצום היקף יחסי העבודה הקיבוציים
- ביזור מו"מ הקיבוצי
- פיחות במעורבות הממשלתית (היחלשות חוקי מגן) עם זכיינות למכירה.
- יתר מעורבות של ארגוני מעסיקים ברמה הלאומית וצמצום מעורבות הישירה במו"מ קיבוצי. 
עם התגברות הגלובליזציה התחוללו בשוק העבודה ובמערכות יחסי העבודה שינויים מרחיקי לכת. על הגורמים העיקריים שגרמו לשינויים נמנים :
- שינויים טכנולוגיים , ובעקבותיהם שינויים בהרכב כוח העבודה- השנויים אלו הביאו לתהליכי ייצור חדשים,שהתבטאו בין היתר בהקטנת אתרי עבודה ופיזורם הגיאוגרפי. 
- כניסת קבוצות חדשות לשוק העבודה בעיקר נשים בשיעורים גבוהים – שינויים דמוגרפיים ואחרים , השפיעו על הרכב כוח עבודה.יותר נשים ומהגרי עבודה נכנסים לשוק העבודה. חלק לא מבוטל מבין הנשים , והרוב הגדול של מהגרים , מועסקים במשרות " לא בטחות" ובשכר נמוך של חשמל חכם אלקטרוני.
- אימות מדיניות כלכלית ליברלית ע"י ממשלה – התחרותיות המחריפה בעקבות הגלובליזציה פוגעת ביכולת ממשלות לגייס משאבים למטרות חברתיות ומכרסמת בתפישה הכלכלית הקיינסיאנית המעודדת תעסוקה מלאה ומדיניות כלכלית של השקעות ציבוריות. התפתחות נוספת בחלק ניכר מהמדינות היא התרופפות הברית המסורתית בין איגודים מקצועיים לממשלים סוציאל-דמוקרטיים .הדגש מושם היום כל הפרטה,הקטנת המגזר הציבורי, מדיניות כלכלית ליברלית ועידוד השקעות זרות וחברות רב-לאומיות.
- הנהגת דפוסי עבודה גמישים – צמיחת שוק העבודה גמיש הבא לידי ביטוי בעיקר בדפוסי העסקה באמצעות קבלני משנה , עבודה זמנית , העסקה בחלקי משרה וכיו"ב. 
- בנוסף חלו שתי התפתחויות נוספות אשר הערימו קשיים בפני האיגודים המקצועיים : התעסוקה נעה , יותר ויותר, לכיוון מבנים קטנים ומפוזרים גיאוגרפית , וחל צמצום מתמשך של המגזר הציבורי, אשר היווה לאורך שנים את המשענת העיקרית של ארגוני העובדים.
- תהליכי גלובליזציה פגעו בהומוגניות של כוח העבודה המסורתי , אשר היווה את עמוד השדרה של האיגודים המקצועיים . ההרכב המשתנה של כוח העבודה, נוטה הרבה פחות להתארגן . קצהו העליון – בגלל הביטחון המקצועי של אלה שמרכיבים אותו וקצהו התחתון – בגלל חולשתו וחוסר יכולת להתארגן , גם אם רצונו בכך. התוצאה: גידול אי השוויון בשכר, טשטוש מסלולי קריירה ופגיעה בערכים סוציאליים מסורתיים . 
- גלובליזציה גורמת להגברת השיח של ארגוני המעסיקים עם הממשלה בנושאים מקרו-כלכליים , וקטן השיח עם איגודים מקצועיים , כאשר האחרון נובע ללא ספק ,מהיחלשותם של איגודים מקצועיים.
- הסביבה הגלובלית היא ללא ספק הרבה פחות נוחה לפעולת ארגוני העובדים. הגלובליזציה , המאופיינת ,בין היתר, בפעילות של חברות רב-לאומיות מכבידה על תהליכי ההתארגנות מחד גיסה, ומעניקה חופש פעולה וגמישות למעסיקים , מאידך גיסה. כאשר , למשל, המוח הוא ישראלי , ההשקעה אמריקאית , והייצור נעשה בסין , קשה מאוד לאיגוד מקצועי לתת מענה למציאות גלובלית זו. במספר ארצות השכילו איגודים לתת מענה להתפתחויות אלה בזכות ראייתם את הנולד. בשבדיה,קנדה,וסינגפור אימצו האיגודים מבנים ודפוסי פעולה חדשים, התואמים את צורכי העובדים בשוק העבודה המשתנה.האיגודים בארצות אלו הכירו בצורכי מעסיקים בגמישות ובהטמעת טכנולוגיות חדשות. האיגודים נרתמו , תוך שיתוף פעולה עם הממשלות, למאמצים להכשרת כוח אדם לסביבה הטכנולוגית החדשה. האיגודים אף הרחיבו את תחומי פעולתם (בניגוד לדרך בה הלכה ההסתדרות בישראל) ונרתמו למשימות חברתיות חינוכיות, תרבותיות, וכאלה הקשורות לתרבות ופנאי.זהו לקח חשוב להסתדרות בישראל: ללא מאמצי ההסתגלות למציאות החדשה של שוק העבודה ודבקות בדפוסי פעולה מסורתיים , האיגודים המקצועיים יהפכו לבלתי רלוונטיים בסביבה הגלובלית המתרחבת במהירות . 
צור קשר
:
:
:
:
...Loading...
חדשות
מיכל נגרין הזדמנות שלא כדאי לכם לפספס - רשת עיצוב התכשיטים והאפנה "מיכל נגרין" מגייסת זכיינים חדשים! פנו אלינו לפרטים נוספים.
» לפרטים
רשת MYPHONE מחפשת זכיינים תותחים שמעוניינים להפעיל חנות או דוכן לטיפול בתקלות סלולר
» לפרטים
רשת coffe time מחפשת זכיינים להפעלת סניף פריים לוקיישן במתחם שרונה תל אביב
» לפרטים
דואו ספא במלון לאונרדו פלאזה י"ם זכיינות בסניף הירושלמי שלנו
» לפרטים
רשת מסעדות שניצליין ״לרשת מסעדות שניצליין דרושים זכיינים למיקומים אטרקטיביים לחולון וכפר סבא לפרטים 052-8183445״
» לפרטים
זכיין לדוכן בפריים לוקיישן בעזריאלי חיפה דרוש זכיין לדוכן בפריים לוקיישן בעזריאלי חיפה , תנאים מסחריים מצוינים
» לפרטים
גולדות רשת הטוסט נקניק ״ גולדות רשת הטוסט נקניק והמהפכה החברתית הקימה 2 סניפים חדשים בראשל״צ ות״א . בעלי הרשת : הצלחה מסחררת ...״ לפרטים נוספים , יש למלא פרטים בצור קשר באתר.
» לפרטים
רשת מישמיש בגדי ילדים רשת מישמיש בגדי ילדים , מחפשת זכיינ/ית לחנות בפריים לוקיישן במרכז מסחרי בנצרת עלית , תנאים מסחריים מצויינים
» לפרטים